Warsztaty edukacyjno-artystyczne „Śladami Stacha z Warty 3D"

Wnioskodawca: Joanna Sroczyńska (Miejski Dom Kultury w Radomsku)

Opis projektu:

Warsztaty edukacyjno-artystyczne dla dzieci w wieku 10-13 lat, inspirowane postacią i twórczością zapomnianego artysty-rzeźbiarza i malarza Stanisława Szukalskiego ps. "Stach z Warty".

Miejsce realizacji: Szczepocice, Miejski Dom Kultury w Radomsku

Partner projektu: Marta Margoła

Okres realizacji: 13.07-14.08.2020 r.

Przebieg:

10.08.2020 - warsztaty I

10 sierpnia rozpoczęły się zajęcia w ramach projektu "Śladami Stacha z Warty 3D" w Radomsku. 12 dzieci wzięło udział w warsztatach plenerowych w Łęgu nad Wartą i w Szczepocicach. W Łęgu odbyła się część teoretyczna. Marta Margoła zapoznała dzieci z najważniejszymi legendami i obyczajami
Słowian. Dzieci podzielone na grupy wykonały z dostępnych przedmiotów ilustracje do wybranego zwyczaju: "dziady" - chłopcy zrobili grób oraz "noc świętojańska" - dziewczynki zaplotły wianki i dodatkowo zrobiły marzannę do zwyczaju żegnania zimy. Potem nad rzeką Wartą wysłuchały historii Stacha z Warty (Stanisława Szukalskiego).

Druga część spotkania odbyła się w Nadleśnictwie Szczepocice. W lesie dzieci wraz instruktorkami Joanną Sroczyńską i Karoliną Mysłek szukały organicznych przedmiotów, materiałów (kora, szyszki, gałęzie, korzenie), które wykorzystają w późniejszych dniach podczas wykonywania słowiańskich rzeźb.

13.08.2020 - warsztaty II

13 sierpnia uczestnicy projektu kończyli prace nad postaciami dwunastu miesięcy. Inspirując się mitologią Słowian, zdobiły, malowały, dodawały różne elementy dekoracyjne, które tworzą postać wybranego słowiańskiego miesiąca. Drewniane figury miesięcy będzie można podziwiać na patio MDK w Radomsku od 14 sierpnia.

14.08.2020 - podsumowanie

14 sierpnia 2020 na patio MDK odbyło się podsumowanie warsztatów artystycznych "Śladami Stacha z Warty 3D". Na otwarciu wystawy byli zaproszeni goście oraz uczestnicy zajęć, którzy dzielnie pracowali przy tworzeniu 12 słowiańskich miesięcy przez ostatnie kilka dni. Wielkoformatowe prace z drewna zostały podzielone porami roku po trzy miesiące i zaprezentowane na patio MDK. Po środku umieszczony został słowiański poczęstunek składający się z kołaczy i owoców. Karolina Mysłek - instruktor zajęć opowiedziała o etapach pracy, o Stachu z Warty i o dawnym nazewnictwie cyklu rocznego. Każdy z uczestników warsztatów zaprezentował wykonany miesiąc oraz jego dawną nazwę. Po prezentacji dyrektor MDK Krzysztof Zygma oraz Michał Chojecki z Łódzkiego Domu Kultury wręczyli każdemu dziecku pamiątkową książkę "Drzewo. Mity Słowiańskie i inne opowieści", drewnianą zakładkę do książki oraz dyplom z podziękowaniem. Joanna Sroczyńska opowiedziała  o trudach pracy jakie napotkały uczestników, związanych z narzędziami stolarskimi i zaprosiła wszystkich do wspólnego słowiańskiego świętowania.

"Śladami Stacha z Warty 3D" to tygodniowe warsztaty edukacyjno-artystyczne podczas, których dzieci poznawały podstawy mitologii słowiańskiej i wykonały rzeźby i instalacje z roślin i drewna. Warsztaty prowadzili: Joanna Sroczyńska i Karolina Mysłek z Miejskiego Domu Kultury w Radomsku.

Zadanie realizowane w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury Bardzo Młoda Kultura 2019-2021. Regionalnym operatorem programu Bardzo Młoda Kultura 2019-2021 w woj. łódzkim jest Łódzki Dom Kultury.

2020-08-10
2020-08-14
Szczepocice, Miejski Dom Kultury w Radomsku