Bajki robotów. Wakacyjne warsztaty modelarskie #2

Wnioskodawca: Grzegorz Nowak – Fundacja Słowem Pisane w Wieluniu

Partnerzy projektu: Jarosław Strzała – Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury i Sportu, Magdalena Jaroch – niezależny działacz, Stefan Paszkiewicz – LO im. B. Prusa w Skierniewicach

Opis projektu: Projekt „Bajki robotów. Wakacyjne warsztaty modelarskie #2” to rozwinięcie nowatorskiego projektu edukacyjnego, przeznaczonego dla 14-osobowej grupy młodzieży w wieku 12-18 lat, gdzie uczestnicy zajęć poszerzają swoją wiedzę z historii literatury, komiksu, filmu czy sztuki w oparciu o zagadnienia związane z historią lotnictwa i lotów kosmicznych. 

Miejsce realizacji: Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury i Sportu w Wieluniu, plener przy PMDKiS w Wieluniu 

Okres realizacji: 15.07.2021 – 10.10.2021

Przebieg:
1. „Wyprawa pierwsza - Trurl i Klapaucjusz uczą się latać”, 5.08.2021

Na zajęciach omówiono historię lotnictwa, podstawowe zasady aerodynamiki i fizyki lotu. Uczestnicy zbudowali proste modele latające. Na koniec zajęć zostały przeprowadzone zawody modelarskie na najdłuższy czas lotu i celność lądowania.

2. „Wyprawa druga - kierunek Księżyc”, 10.08.2021

Zajęcia poświęcone były pionierskim czasom kosmonautyki, historii współczesnej zdobywania kosmosu i ich odbiciu w twórczość Juliusza Verna i Stanisława Lema. Omówiono również materiały stosowane w modelarstwie, zasady malowania. Uczestnicy podczas zajęć zastanawiali się jak na przestrzeni dziejów zmieniały się nasze koncepcje na wygląd statku kosmicznego jak również zapoznali się z teorią lotu rakiet i modeli kosmicznych, z materiałami wykorzystywanymi w produkcji pojazdów kosmicznych a także dowiedzieli się co to jest pierwsza, druga i trzecia prędkość kosmiczna. Na koniec warsztatów odbył się konkurs na najdłuższy lot rakiety.

3. „Wyprawa trzecia - roboty to tylko kłopoty”, 13.08.2021

Trzecie warsztaty poświęcone były problematyce(potencjalnych) kontaktów z obcymi. Podczas zajęć młodzież zastanawiała się jak ludzie wyobrażają sobie taki kontakt - czy raczej jest to coś w stylu "Wojny światów" Wellsa, czy sympatycznego E.T. Szukano śladów tych wyobrażeń w filmie czy literaturze. Podjęto próbę odpowiedzi na pytanie, czy filmy lub literatura SF mogą otrzymywać wyróżnienia i nagrody. Modelarsko uwolniliśmy wyobraźnię i naszą kreatywność - z wykorzystaniem różnych technik i materiałów wykonaliśmy modele swoich robotów, które następnie samodzielnie ozdobiliśmy.

4. „Wyprawa czwarta - podboju kosmosu nie zrobimy boso”, 23.08.2021

W ramach kolejnego bloku Uczestnicy warsztatów przygotowali dla siebie kosmiczne skafandry. Wykonali je z wykorzystaniem technik modelarskich poznanych w trakcie wcześniejszych warsztatów. Do budowy wykorzystali także surowce wtórne, aby tym samym podkreślić, że należy dbać o środowisko naturalnie nie tylko na ziemi, ale i w przestrzeni kosmicznej. Omówiono problem śmieci w kosmosie, niebezpieczeństw, jakie się z tym wiążą, poszukali także kwestii związanych z ekologią w twórczości Stanisława Lema ze szczególnym uwzględnieniem opowiadań zawartych w "Cyberiadzie", w "Bajkach robotów" czy Listu otwartego Ijona Tichego "Ratujmy kosmos".

5. „Wyprawa piąta - język w kosmosie to ważna sprawa, Trul z Klapaucjuszem nie zawsze się mogą dogadać", 16.08.2021, 20.08.2021

Podczas zajęć przeprowadzone zostały warsztaty poświęcone emisji głosu i konstruowaniu poprawnej, czytelnej wypowiedzi. Uczestnicy poszerzyli swoją wiedzę na temat komunikacji społecznej, emisji głosu i komunikacji niewerbalnej. Komunikowanie niewerbalne jest bardzo istotne z punktu widzenia skuteczności informowania kogoś o czymś. Młodzież wykorzystała nabytą wiedzę w praktyce przygotowując komunikat prasowy z przebiegu zajęć dla mediów.

6. „Wyprawa szósta, gdzie Trul i Klapaucjusz spotykają różne przygody”, 23.08.2021

Ostatni blok zajęć to warsztat teatralny, w ramach, którego uczestnicy przygotowali kosmiczny happening w oparciu o twórczość Stanisława Lema. Nauka ruchu scenicznego, oddającego ruch człowieka w nieważkości czy robotów to tylko jeden z elementów zajęć. Dyskutowano czy w teatrze także pojawiają się spektakle poświęcone lotom kosmicznym, – jeśli tak, to czy jest to popularny temat czy nie i dlaczego?

7. „Wyprawa siódma - szczęśliwa, do celu dociera cała ekipa", 27.08.2021

Finał projektu w ramach którego przygotowano wystawę zbudowanych modeli latających i redukcyjnych oraz przeprowadzono pokaz lotu rakiety. Uczestnicy opowiedzieli o swoich pracach a także zaprezentowali przygotowany happening. Ten element projektu miał charakter podsumowujący działania, otwarty, plenerowy jak również dostępny dla publiczności.

2021-07-17
2021-08-27
Wieluń