Czy diabeł może płakać po spalonym kościele? – legendy o Borucie w animacji poklatkowej

Wnioskodawca: Krzysztof Góralczyk (Dom Kultury w Łęczycy)

Opis projektu:

Cykl warsztatów z animacji poklatkowej. Dzieci i młodzież przygotują filmy na podstawie poznanych wcześniej legend o Diable Borucie aby w ten sposób zgłębić i rozpropagować kulturę i tradycje ludowe Ziemi Łęczyckiej.

Miejsce realizacji: Dom Kultury w Łęczycy, Muzeum w Łęczycy

Partnerzy projektu: Marcin Tober (Stowarzyszenie Edukacyjno- Kulturalne IMPET)

Okres realizacji: 27.07-15.10.2020 r.

Przebieg:

21 września 2020 r. dwie grupy uczniów z łęczyckich szkół podstawowych i ponadpodstawowych, będący uczestnikami projektu, odbyły wycieczkę do Muzeum w Łęczycy, w którym znajduje się jedna z największych w Polsce kolekcji rzeźb przedstawiających Diabła Borutę. W ramach zwiedzania uczestnicy wzięli udział w lekcji muzealnej „Regionalne wierzenia, legendy i opowieści ze szczególnym uwzględnieniem Diabła Boruty” przeprowadzonej przez pracownika muzeum, Panią Annę Dłużewską-Sobczak. Wycieczka miała na celu zapoznanie uczestników z tematem projektu i zainspirowanie ich do dalszej pracy podczas warsztatów animacji.

W dniach 22-24 września 2020 r. został przeprowadzony cykl warsztatów z animacji poklatkowej. Warsztaty były czymś w rodzaju przyspieszonego kursu tworzenia filmu animowanego. Uczestnicy przeszli przez miniaturową wersję procesu tworzenia scenariusza, scenografii, postaci, wreszcie animacji i reżyserii. Większość wiedzy zdobyli poprzez działania praktyczne, a przeprowadzająca warsztaty - Pani Magdalena Bryll - na bieżąco uzupełniała ją o kolejne przydatne informacje. W trzecim dniu warsztatów młodzież zajęła się udźwiękowieniem swoich filmów pod czujnym okiem dźwiękowca, Pana Witolda Roy'a Zalewskiego, wykorzystując do tego różnego rodzaju instrumenty muzyczne, jak również rzeczy powszechnie nas otaczające, z których można uzyskać ciekawe dźwięki.

Finalnie uczestnicy stworzyli filmiki ilustrujące kilka legend o diable Borucie, m.in. "O dwóch braciach, co szukali skarbu Boruty" i "Jak Boruta chciał kościół w Tumie przewrócić", ale także współczesną wymyśloną podczas warsztatów historyjkę o powodowaniu przez Borutę korków ulicznych w Łęczycy.

9 października 2020 r. w sali widowiskowej Domu Kultury w Łęczycy odbył się finał projektu. Głównym punktem uroczystego podsumowania była projekcja filmu pt. „Boruta z Łęczycy” zrealizowanego przez dzieci i młodzież biorącą udział w projekcie. Niespodzianką był filmik, przygotowany przez pracowników DK, pokazujący jak wyglądała praca nad animacjami. Oprócz tego wszystkim uczestnikom wręczono dyplomy poświadczające ich udział w warsztatach animacji poklatkowej. Uczestnicy i goście finałowego spotkania mogli obejrzeć również wystawę zdjęć dokumentującą przebieg projektu i prezentującą niektóre z prac plastycznych wykorzystanych przy realizacji animacji poszczególnych filmów. Na finał projektu przybyli goście z Łódzkiego Domu Kultury: zastępca Dyrektora Łódzkiego Domu Kultury – Michał Kordecki oraz opiekunka projektu - Joanna Pyziak, nie zabrakło także uczestników, dyrektorów szkół biorących udział w projekcie oraz pani Anny Dłużewskiej-Sobczak z Muzeum w Łęczycy, naszej specjalistki od diabła Boruty. Uczestnikom i gościom finału bardzo spodobał się film zrealizowany podczas warsztatów, pokazujący w dowcipny sposób proces powstawania i udźwiękowienia filmów realizowanych podczas projektu. Film zatytułowany „Making of” wywołał dużo uśmiechu na ich twarzach.

 

A jak wyglądała praca nad przygotowaniem animacji? Zobaczcie sami:


 

 

2020-09-21
2020-10-15
Dom Kultury w Łęczycy, Muzeum w Łęczycy