Droga do gwiazd. Wakacyjne warsztaty modelarskie

Wnioskodawca: Grzegorz Nowak (Fundacja Słowem Pisane)

Opis projektu:

"Droga do gwiazd. Wakacyjne warsztaty modelarskie" to nowatorski projekt edukacyjny przeznaczony dla młodzieży, w ramach którego uczestnicy zajęć poszerzą swoją wiedzę z historii literatury, filmu czy sztuki w oparciu o zagadnienia związane z historią lotnictwa. Dodatkowo młodzież zdobędzie kompetencje z zakresu aerodynamiki, fizyki, mechaniki lotu, czy materiałoznawstwa, a także rozwinie swoje zdolności politechniczne i pracę kooperacyjną. W ramach przedsięwzięcia przeprowadzone zostaną także warsztaty z dziennikarstwa radiowego.

Miejsce realizacji: Dom Kultury w Ożarowie, park w Mokrsku, OSP w Wierzbiu

Partnerzy projektu: Stefan Paszkiewicz (nauczyciel fizyki), Magdalena Jaroch (działacz niezależny), Dom Kultury w Ożarowie, Fundacja Słowem Pisane

Okres realizacji: 13.07-16.10.2020 r.

Przebieg:

30.07.2020 - zajęcia "Toś Pan wymalował"

Pierwsze zajęcia projektu poświęciliśmy historii lotnictwa i pierwszym obiektom latającym – latawcom. Uczestnicy zapoznali się z podziałem statków powietrznych na cięższe i lżejsze od powietrza. Omówiono historię aerostatów, pierwsze loty na świecie i Polsce. Ukazano związki lotnictwa w literaturze (Aleksander Fredro). Omówiono podstawowe zagadnienia związane z meteorologią (m.in. postać i doświadczenia Beniamina Franklina), omówiono historię latawców. Zapoznaliśmy się z materiałami stosowanymi w modelarstwie i lotnictwie oraz z ich praktycznym zastosowaniem w życiu codziennym. Pierwsi konstruktorzy szybowców na ziemiach polskich – przypomniano postać malarza, Czesława Tańskiego, konstruktora szybowca „Lotni”. Przypomniano drugą postać polskiego malarza, związaną z lotnictwem, portrecisty, rektora warszawskiej ASP Tadeusza Pruszkowskiego i jego dziedzictwo. Omówiono zasady malowania cywilnych i wojskowych statków powietrznych, co znaczą litery „SP” i co to są godła indywidualne pilotów. Zbudowaliśmy latawce, omówiliśmy zasady ich lotu i poszliśmy polatać. Udało się, wzbudziliśmy duże zainteresowanie wśród mieszkańców Ożarowa.

 

1.08.2020 - zajęcia "Nauka latania"

Podstawowym zasadom aerodynamiki i fizyki lotu poświęciliśmy drugie warsztaty realizowane w ramach projektu. Każdy z uczestników zajęć mógł „wczuć się” i zostać na chwilę pilotem wojskowym lub cywilnym, posterować samolotem i nauczyć się co zrobić, aby samolot poleciał w dół czy w górę. Następnie każdy rozpoczął prace przy budowie prostego kartonowego szybowca „ABC”. Nie było łatwo, ale wszyscy sobie z tym poradzili doskonale. Krótki stres, pytanie „Pilot gotów?” i można było startować. Po regulacji modeli przeprowadzono mini-zawody modelarskie na najdłuższy czas lotu.

 

3.08.2020 - zajęcia „Pytają w wierszach poeci czy TO na pewno poleci”

Koniec pierwszej wojny światowej zwanej przez ówczesnych Wielką Wojną zastał lotnictwo już ukształtowane, z wykwalifikowaną kadrą pilotów. Rozpoczął się czas rekordowych przelotów, szalonych wyścigów czy niezwykle trudnych zawodów lotniczych. Polacy szybko odnajdują się w czołówce światowych osiągnięć lotniczych. Bolesław Orliński dolatuje w 1927 roku do Tokio, Stanisław Skarżyński w 1933 roku bije rekord świata przelatując nad Południowym Atlantykiem, nazwiska Żwirki i Wigury, a następnie Bajana i Pokrzywki, zwycięzców międzynarodowych mitingów lotniczych Challenge w 1932 i 1934 roku na stałe przeszły do naszej historii. Ten okres odkryć i pokonywania barier silnie odzwierciedlony jest w literaturze. Pisali o lotnictwie m.in. Antoine de Saint-Exupery, Janusz Meissner, Witold Rychter, Maria Kann, Krystyna Ślesicka czy Maria Pawlikowska-Jasnorzewska. W ramach zajęć wykonaliśmy także proste modele samolotów i rozegraliśmy turniej „mini challenge” z konkurencjami na czas lotu, na celność lądowania i lot „na bramkę”. Oceniono także staranność wykonania. Turniej rozegrano w dwóch kategoriach wiekowych – do 12 lat i powyżej 12 lat.

 

5.08.2020 - zajęcia „Filmowo odlotowo”

Czy model można wykorzystać w filmie, czy na potrzeby superprodukcji „Top gun”, „Dywizjon 303” czy „Pearl Haurbor” wykorzystano modele komputerowe, modele redukcyjne, makiety latające czy prawdziwe samoloty - na to pytanie próbowali odpowiedzieć uczestnicy czwartej części zajęć projektu „Droga do gwiazd. Wakacyjne warsztaty modelarskie”. Przypomniano postać polskiego reżysera, Leonarda Buczkowskiego i jego twórczość filmową: „Gwieździsta eskadra” z 1930 roku, „Pierwszy start” z 1950 roku, „Sprawa pilota Maresza” z 1955 roku czy „Przerwany lot” z 1964 roku.
W przededniu bitwy warszawskiej przybliżono także walki na południu frontu polsko-bolszewickiego i obronę Lwowa. W czasie trwającej na północy bitwy warszawskiej jedyną siłą stojącą na drodze Armii Konnej Budionnego byli polscy lotnicy, miedzy innymi z Eskadry Kościuszkowskiej, czyli z 7 Eskadry Myśliwskiej. Przypomnieliśmy tu postać Meriana C.Coopera – organizatora tej Eskadry, a później reżysera, scenarzysty i producenta filmowego, laureata Oscara z 1952 roku. Omówiliśmy godło Eskadry, tradycje kontynuowane przez 111 Eskadrę Myśliwską broniącą Warszawy w 1939 roku, Dywizjon 303 w czasie Bitwy o Anglię w 1940 i czasy współczesne. Modelarsko ćwiczyliśmy malowanie, omówiliśmy rozpoznawanie samolotów, znaki i sylwetki, wykonaliśmy modele nawiązujące do okresu wojny i malowaliśmy je w barwach Eskadry Kościuszkowskiej.

 

7.08.2020 - zajęcia „Wielkie imprezy lotnicze – piszę, mówię i ćwiczę”

Ten blok zajęć poświęcony był nauce emisji głosu, wystąpień publicznych oraz przybliżeniu pracy dziennikarza radiowego. Podczas zajęć młodzież korygowała swoją postawę korzystając z m.in. podstaw Techniki Aleksandra. Podczas ćwiczeń ruchowych skupili się na poznawaniu prawidłowego oddechu niezbędnego do poprawnej emisji głosu. Następnie młodzież przygotowała się, podczas ćwiczeń artykulacyjnych, do wyraźnej wymowy, intonacji, tonu i tempa wypowiedzi. Uczestnicy mogli również wcielić się w rolę komentatora sportowego i dziennikarza radiowego przygotowującego relację z wydarzenia o takiej tematyce. Po zaprezentowaniu wybranych dokonań polskich sportowców mogli sami przekonać się jak ważne jest uważne obserwowanie i skupienie podczas relacjonowanych wydarzeń. Podczas zajęć, poprzez ćwiczenia, młodzież została przygotowana do wystąpień publicznych.

 

21.08.2020 - zajęcia „Per aspera ad astra”

Zajęciami „Per aspera ad astra” poświęconymi lotom kosmicznym zakończył się realizowany w Domu Kultury w Ożarowie projekt „Droga do gwiazd. Wakacyjne warsztaty modelarskie”. Na ostatnich warsztatach młodzież budowała modele rakiet w grupach. Po pierwszych lotach testowych, poprawiono modele i wykonano finałowe starty połączone z zawodami modelarskimi na najdłuższy czas lotu rakiety. Wygrała grupa najmłodszych uczestników projektu.

 

Finał projektu miał charakter otwarty, wzięli w nim udział rodzice i członkowie rodzin, przedstawiciele władz gminy Mokrsko i osoby zainteresowane. Dodatkowo, na wystawie plenerowej zaprezentowano prace wykonane na poprzednich zajęciach, o których zwiedzającym opowiadali sami uczestnicy projektu. Na zakończenie uhonorowano zwycięzców nagrodami rzeczowymi i dyplomami.

2020-07-30
2020-10-16