edukacJA kultury w praktyce (II termin) - relacja

Nic dla nas bez nas – edukacJA kultury w praktyce (II termin)

Duże zainteresowanie zagadnieniem partycypacji w działaniach edukacyjno-kulturalnych sprawiło, że 28 kwietnia 2021 r. zorganizowaliśmy II termin szkolenia, które dzień wcześniej poprowadziła Anna łebek-Obrycka.

Formuła spotkania uwzględniała spojrzenie na temat z dwóch perspektyw. Pierwsza obejmuje poczucie współtworzenia i współodpowiedzialności potencjalnych uczestników, druga zaś budowania poczucia sprawstwa i wewnętrznej motywacji do działania. W ramach szkolenia uczestnicy poszerzyli swoją wiedzę w zakresie:

  • istoty diagnozowania w kontekście planowania działań,
  • metod i narzędzi włączania ludzi w działanie,
  • pracy na potencjale jednostek i społeczności,
  • sposobów transferowania kultury do edukacji i odwrotnie,
  • metod i narzędzi realizacji działań międzypokoleniowych.

Szkolenie stało się przestrzenią wymiany doświadczeń uczestników, którzy chętnie odpowiadali o realizowanych przez siebie projektach.

Część spotkania stanowiła intensywna praca w grupach. Szczegółowo omówiono bariery i możliwości współpracy przy projektach skierowanych do różnych grup odbiorców, np. młodzieży i seniorów, czy młodzieży i dorosłych.

Plan minionego spotkania:

10.00-10.05 Rozgrzewka techniczna. Przywitanie uczestników.
10.05-11.30 EdukacjaJA kulturalna od podszewki – moje, twoje, wasze nasze potrzeby, pasje i marzenia jako klucz do kooperatywnego działania:
- jak aktywnie włączać odbiorców w działania z zakresu edukacji kulturowej,
- jak wykorzystać potencjał społeczności lokalnej.
11.30-11.45 Przerwa
11.45-13.45 Kiedy czuję, że muszę. Kiedy słyszę, że mogę. Kiedy wiem, że chcę!
- budowanie głębszych i trwałych relacji z odbiorcami naszych działań,
- współpraca międzypokoleniowa.
13.45-14.00 Przerwa
14.00-15.30 Jak robią to inni? – dobre praktyki włączania społeczności lokalnej w planowanie i realizowanie projektów edukacyjno-kulturalnych.

Prowadząca:

Anna Łebek-Obrycka – z wykształcenia pedagożka w specjalności animacja społeczno-kulturowa, absolwentka Szkoły Trenerów Organizacji Pozarządowych STOP. Od 15 lat związana z sektorem pozarządowym jako autorka i koordynatorka projektów, trenerka, edukatorka, redaktorka. Przez cztery lata dyrektorka Miejskiego Domu Kultury w Ornecie, aktualnie członkini Spółdzielni Socjalnej IDEA, w której realizuje działania w dwóch kluczowych obszarach: kultury i integracji społecznej oraz wykładowczyni na Uniwersytecie Gdańskim. Stypendystka programu Dolina Kreatywna w dziedzinie animacji kultury, zdobywczyni nagrody Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego "Laur Najlepszym z Najlepszych" w dziedzinie nauka i edukacja, laureatka nagrody Prezydenta Miasta Elbląga "Kreator Kultury", finalistka 10. edycji plebiscytu "MocArty RMF Classic" dla animatora kultury.

2021-04-28