Gmina Mokrsko pod lupą

Wnioskodawca: Natalia Zwierz z Domu Kultury w Ożarowie
Partnerzy projektu: Rajmund Kieler z Klubu Pasjonatów Historii Wsi Mokrsko, Maciej Bieszczad z Fundacji Słowem Pisane, Agata Rzeźnik z Gminnej Biblioteki Publicznej w Mokrsku, Piotr Piechowski z Zespołu Szkoły i Przedszkola w Mokrsku, Halina Gniłka z Zespołu Szkoły i Przedszkola w Ożarowie, Wojciech Psuja z Zespołu Szkoły i Przedszkola w Krzyworzece, Aneta Słowik z Zespołu Szkoły i Przedszkola w Komornikach.
Opis projektu: Projekt „Gmina Mokrsko pod lupą” zakłada zachęcenie dzieci i młodzieży do odkrywania uroków gminy Mokrsko oraz ich promocję, poprzez organizację zajęć warsztatowych zmierzających do przygotowania wyjątkowego – bo w formie bajki i audiobooka – przewodnika prezentującego bogactwo historyczne i kulturowe gminy Mokrsko. Zrealizowane zostaną warsztaty dziennikarskie/radiowe, literackie, z emisji głosu/dubbingowe, plastyczne
i graficzne oraz fotograficzne. Uczestnicy wezmą ponadto udział w wycieczce terenowej po terenie gminy Mokrsko. A wszyscy zainteresowani mieszkańcy zaproszeni zostaną na wystawę prac plastycznych i fotograficznych powstałych w ramach projektu.
Miejsce realizacji: Zaplanowane działania realizowane będą w głównej mierze w Ożarowie (gmina Mokrsko), natomiast działania towarzyszące
w Ożarowie, Mokrsku, Chotowie, Komornikach, Krzyworzece i Słupsku – miejscowościach na terenie gminy Mokrsko.
Okres realizacji: 12 lipca – 10 października 2021 r.
Przebieg:
Ostatnie dni lipca (warsztaty literackie odbywały się 21 oraz 26-29 lipca) upłynęły uczestnikom projektu „Gmina Mokrsko pod lupą” na doskonaleniu warsztatu literackiego, o co zadbał Maciej Bieszczad – wieluński poeta i prozaik, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich w Krakowie, prezes Fundacji Słowem Pisane. Młodzież nie tylko zapoznała się z historią bajki jako gatunku literackiego, ale przede wszystkim miała możliwość stworzenia wspólnego tekstu – bajki, prezentującej interesujące miejsca na terenie gminy Mokrsko. Grupa wspólnie stworzyła zwierzęcych bohaterów z Myszką Cobyśką na czele i pozwoliła im wędrować po jakże interesującym terenie gminy Mokrsko. I takim sposobem powstał wyjątkowy bajkowy przewodnik po gminie Mokrsko, który już niebawem ukaże się w formie książki i audiobooka.
Po warsztatach literackich nadszedł czas na kolejny etap projektu „Gmina Mokrsko pod lupą”. Grupa dzieci i młodzieży miała okazję poznać wyjątkową postać – pana Grzegorza Pawlaka – reżysera, aktora, dubbingowca i lektora. A to wszystko za sprawą warsztatów dubbingowych i z emisji głosu, które odbyły się 7 sierpnia 2021 r.
Podczas całodniowego spotkania uczestnicy mieli nie tylko okazję pracować nad swoim aparatem mowy, ale przede wszystkim pracować na gotowym już scenariuszu bajkowego przewodnika po gminie Mokrsko, który powstał w ramach warsztatów literackich. Wcielili się w wyjątkowe zwierzęta odkrywające uroki gminy.
Na zajęciach nie zabrakło także pytań o pracę aktora, reżysera, lektora i – oczywiście – pamiątkowych zdjęć.
Projekt „Gmina Mokrsko pod lupą” nie zwalnia… Na zajęciach literackich z Maciejem Bieszczadem powstał tekst bajki, dzięki której dzieci będą mogły poznać ciekawe miejsca na terenie gminy Mokrsko. Tekst ten stał się kanwą warsztatów plastycznych i graficznych, które 14 i 21 sierpnia 2021 r. poprowadziła Weronika Antonowska. To pod jej czujnym okiem powstały kolorowe prace prezentujące nie tylko warte zobaczenia miejsca, ale i bohaterowie bajki, a wśród nich – uchylimy rąbka tajemnicy – m.in. Myszka Cobyśka czy Wiewiórka Miniaturka. A już niebawem przewodnik trafi pod strzechy….
Zajęcia zorganizowano w Domu Kultury w Ożarowie i w gościnnych progach Świetlicy Wiejskiej w Komornikach.
W dniach 23 lipca, 2 września i 5 września Dom Kultury w Ożarowie zaprosił dzieci i młodzież do udziału w cyklu zajęć dziennikarskich i radiowych, które poprowadziła Magdalena Jaroch z Radia Ziemi Wieluńskiej. Uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się, jak zdobywać informacje, prowadzić rozmowy, zadawać pytania i – przede wszystkim – słuchać. Przekonali się też, jak się przygotowuje materiał, nagrywa i montuje dźwięki, jak powstaje słuchowisko radiowe. Mieli ponadto okazję zwiedzić Radio Ziemi Wieluńskiej. Poznali studio radiowe „od kuchni”. A dzięki Magdalenie Jaroch i Pawłowi Wlazłemu dowiedzieli się, jak wygląda praca dziennikarza i prezentera radiowego. Jak się okazało, wśród uczestników zajęć znalazły się osoby, które myślą o tym zawodzie.
Dwie pierwsze soboty września (4 i 11 września) upłynęły grupie uczestniczącej w projekcie „Gmina Mokrsko pod lupą” bardzo pracowicie. Miała ona okazję wejść do cudownego świata fotografii.
A wprowadził ją do niego fotograf Yurii Nosachov, który okazał się również świetnym instruktorem. Uczestnicy nie tylko poznali tajniki sztuki fotografii, ale – niczym detektywi – poszukiwali wyjątkowych miejsc, które postanowili uwiecznić. Zajęcia pomogły im także poznać sekrety obróbki cyfrowej. A efekty ich pracy będzie można zobaczyć podczas wyjątkowej wystawy w Domu Kultury w Ożarowie.
Projekt „Gmina Mokrsko pod lupą” trafił także do miejscowych szkół podstawowych. We wrześniu uczniowie klas I-III specjalnie dla nas przygotowali prace plastyczne, pokazujące najpiękniejsze miejsca na terenie gminy Mokrsko, oczywiście ich oczami. Nie trzeba więc nikogo przekonywać, że powstały cudowne obrazy prezentujące całe lokalne bogactwo.
W dniach 5 i 6 października o projekcie „Gmina Mokrsko pod lupą” usłyszeli także najmłodsi. Pracownicy Domu Kultury w Ożarowie i Gminnej Biblioteki Publicznej w Mokrsku zawitali do zaprzyjaźnionych przedszkoli. Głównym „winowajcą” oraz pretekstem do wizyty była zyskująca coraz większą popularność Myszka Cobyśka oraz jej fantastyczni przyjaciele. To za sprawą napisanej oraz zilustrowanej przez dzieci i młodzież z terenu naszej gminy książeczki „Z Cobyśką przez gminę Mokrsko”, dzieci uczestniczące w spotkaniach miały możliwość poznania jej bliżej i zaprzyjaźnienia się z pozostałymi bohaterami publikacji.
A niespodziankę sprawili nam wolontariusze z ożarowskiej szkoły podstawowej, którzy wraz z przedszkolakami sami postanowili odwiedzić Dom Kultury i zaprezentować naszą bajkę.
Spotkaniom towarzyszyły wesołe rozmowy, wspomnienia z odbytych wycieczek oraz szczere uśmiechy na twarzach dzieci.
7 października uczestnicy projektu „Gmina Mokrsko pod lupą” wzięli udział w wycieczce terenowej, podczas której odkrywali to, co w naszej gminie najpiękniejsze. W rolę przewodnika wcielił się pan Rajmund Kieler z Klubu Pasjonatów Historii Wsi Mokrsko, który z zaangażowaniem przybliżył młodzieży tę mniej znaną historię naszej małej Ojczyzny. Zaprosił również do odwiedzenia Gminnej Izby Tradycji i Pamięci, gdzie pokazał zebrane eksponaty i opowiedział o ich przeznaczeniu i historii. Uczestnicy spotkania mieli też okazję popracować z mapą gminy Mokrsko i wskazać swoje ulubione, mniej znane miejsca. Okazało się, że wcale nie znamy naszej gminy tak dobrze, jak myśleliśmy.
W dniach 20 września – 8 października wszyscy odwiedzający Dom Kultury w Ożarowie mieli okazję obejrzeć wystawę prac fotograficznych i plastycznych uczestników projektu „Gmina Mokrsko pod lupą”. Zobaczyli całe bogactwo gminy Mokrsko oczami dzieci i młodzieży. Prezentacja spotkała się z dużym zainteresowaniem i bardzo ciepłym odbiorem. Wystawa zakończona została spotkaniem, podczas którego podsumowano wszystkie działania projektowe i zaprezentowano ich efekty, a także podziękowano wszystkim zaangażowanym osobom.