Jak poznać społeczność lokalną? - relacja

Celem szkolenia "Narzędziownik badań społecznych – jak poznać społeczność lokalną?", które odbyło się 13 kwietnia br., było zaprezentowanie uczestnikom i uczestniczkom metod pracy badawczej służącej diagnozie w taki sposób, aby można było z nich skorzystać w sposób samodzielny. Zaprezentowane narzędzia i metody uwzględniały ograniczenia wynikające z trwającej pandemii.

Uczestnicy podczas spotkania poznali także metody pracy z personami i mapą empatii, które będą mogły posłużyć jako wstęp do pracy badawczej i formułowania lub weryfikowania hipotez badawczych.

Prezentowane zagadnienia teoretyczne zostały zilustrowane przykładami, które wynikały z doświadczenia pracy badawczej prowadzącej.

Prowadząca:

dr Aleksandra Janus - doktorka antropologii, badaczka, kuratorka projektów kulturalnych. Prowadzi badania publiczności instytucji kultury, specjalizuje się w badaniu doświadczenia zwiedzających w muzeach, współpracuje z instytucjami poszukującymi efektywnych sposobów angażowania publiczności i wspiera je w otwartym dzieleniu się zasobami. W swojej pracy akademickiej zajmuje się badaniem kultur pamięci i rolą instytucji w procesie instytucjonalizacji dyskursów na temat przeszłości. Związana jest z Centrum Cyfrowym, gdzie pełni rolę Dyrektorki, członkini Zarządu i kierowniczki Pracowni Otwierania Kultury.

W trakcie szkolenia Karolina Szczepaniak (Centrum Cyfrowe) również podzieliła się swoim doświadczeniem z zakresu badania potrzeb publiczności.

Część spotkania poświęcona była pracy w grupach, podczas której uczestnicy zdobytą wiedzę z zakresu zaprezentowanych metod: Person i Mapy Empatii mogli wykorzystać w ćwiczeniach praktycznych.

Plan zrealizowanego spotkania:

10.00-10.05 Rozgrzewka techniczna. Przywitanie uczestników.
10.05-11.00 Na czym polega badanie potrzeb? Wyjaśnienie w formie podstawowych pojęć oraz zasad prowadzenia badań; dyskusja z uczestnikami na temat ich doświadczeń związanych z badaniami potrzeb - zarówno z ich przeprowadzaniem, jak i korzystaniem z wyników już zrealizowanych badań.
11.00-11.10 Przerwa
11.10-12.10 Warsztatowe metody analizy potrzeb, definiowania grup docelowych i stawiania lub weryfikacji diagnoz - prezentacja metod Persona i Mapa Empatii. Wyjaśnienie w jaki sposób te metody mogą wspierać proces poznawania środowiska lokalnego.
12.10-12.20 Przerwa
12.20-13.20 W jaki sposób formułować pytania badawcze? Prezentacja często popełnianych błędów. Jakie cele może zrealizować badanie ankietowe, a w jakich sytuacjach sprawdzi się badanie jakościowe?
13.20-13.30 Przerwa
13.30-14.30 Realizacja badań społecznych w czasie pandemii. Prezentacja narzędzi cyfrowych, które mogą wspomóc zdalną pracę badawczą. Dyskusja o różnych sposobach i metodach pozyskiwania wiedzy o środowisku lokalnym i związanych z tym wyzwaniach.

 

2021-04-13