Semafor – Koluszkowska Ballada Kolejowa

Wnioskodawca: Tomasz Staroń – niezależny działacz
Partnerzy projektu: Anetta Borowiecka – Muzyczny Moll Centrum Inicjatyw Artystycznych, Iwona Ciechowicz – Szkoła Podstawowa nr 2 w Koluszkach, Małgorzata Drabik – Szkoła Podstawowa nr 1 w Koluszkach
Opis projektu: Projekt „SEMAFOR – Koluszkowska Ballada Kolejowa” skierowany był do dzieci i młodzieży z miasta i gminy Koluszki. Działania zrealizowane w ramach projektu skupione były wokół tożsamości lokalnej, nierozerwalnie związanej z koleją oraz z wartościami podróży w życiu człowieka. W ramach działań pobudzaliśmy kreatywność dzieci do działania z wykorzystaniem wiedzy zdobytej podczas warsztatów oraz angażowaliśmy dzieci do działań twórczych z zakresu muzyki, teatru i sztuki.
Miejsce realizacji: Miasto Koluszki
Okres realizacji: 25.07.2021 – 10.10.2021
Przebieg:
W ramach realizacji Działania I „Wsiadać drzwi zamykać”, 10 września odbyła się wycieczka klasy II Szkoły Podstawowej nr 2 w Koluszkach pod opieką nauczycieli – Iwony Ciechowicz i Karoliny Banaszkiewicz.
Uczniowie poznawali kolejową tradycję Koluszek. Odwiedzili jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w panoramie miasta, czyli centrum nadzorowania ruchem kolejowym, potocznie przez wszystkich zwane „grzybkiem”. Z bardzo bliska dzieci mogły zaobserwować pracę kolejarzy odpowiedzialnych za bezpieczeństwo taboru kolejowego i podziwiać ruch pociągów na stacji Koluszki. Bardzo ciekawe opowieści o pracy kolejarzy, ośmieliły dzieci do zadawania wielu pytań i dużego zainteresowania tematem. Na dworcu kolejowym, Pani Anetta Borowiecka przeprowadziła animacje muzyczno-ruchowe o tematyce podróży. Uczestnicy działania przez kolejny dni pogłębiali w szkole wiedzę nt. bezpiecznego przekraczania przejazdów kolejowo-drogowych, wykorzystując do tego książeczki podarowane przez koluszkowskich kolejarzy.
Kilka dni później, 14 września, również w ramach realizacji Działania I „Wsiadać drzwi zamykać” odbyła się wycieczka klasy IV Szkoły Podstawowej nr 1 w Koluszkach pod opieką nauczycieli – Małgorzaty Drabik, Marty Bursiak oraz Anety Borowieckiej – animatora działań twórczych. W wycieczce uczestniczyła również grupa dzieci z zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej w Przyłęku.
Uczniowie wyjechali z Koluszek do pobliskich Skierniewic. Gdzie w zabytkowych pomieszczeniach Parowozowni poznawali kolejową tradycję. Pan Sławomir Sidor ze Stowarzyszenie Miłośników Kolei zabrał dzieci w podróż po dawnych pojazdach szynowych i parowozach. Podczas warsztatów z Panem Sidorem dzieci poznały tajniki funkcjonowania zabytkowych pojazdów oraz wysłuchały ciekawej opowieści o kolei na terenie Polski. Przeprowadzone zostały również animacje plenerowe, które pobudzały kreatywność dzieci. Dzieci zainspirowane „Lokomotywą” Juliana Tuwima podczas ćwiczeń muzyczno-ruchowych naśladowały podróż pociągiem. Z wykorzystaniem onomatopei tworzyły muzyczną lokomotywę dźwięków.
W ramach wycieczki do Skierniewic, koordynator projektu – Tomasz Staroń, oprowadził dzieci po zabytkowym Dworcu w Skierniewicach oraz charakterystycznych miejscach związanych z otoczeniem dworca. Całość wycieczki została okraszona ciekawą opowieścią o przeszłości kolejowej Skierniewic.
W ramach realizacji Działania III 25 września została zrealizowana Gra Miejska „Odjazdy i powroty”, w której wzięli udział mieszkańcy miasta i gminy Koluszki, dzieci i dorośli. Do udziału w wydarzeniu zgłosiło się 10 drużyn, które wyruszyły z mapą szukać ukrytych zagadek i zadań na terenie Koluszek. Uczestnicy musieli wykazać się znajomością topografii miasta i jego historii, jak również poradzić sobie z zadaniami dotyczącymi malarstwa Władysława Strzemińskiego, czy nadać hasło szyfrem w alfabecie Morse’a. Ostatnie zadanie wymagało od śmiałków umiejętności tworzenia własnych wierszy z zastosowaniem wylosowanego słowa. Z czerwonymi polikami i ogromnymi uśmiechami zawodnicy przekraczali metę. Gra Miejska sprawiła uczestnikom wiele radości, co z zadowoleniem przyjął Pan Mateusz Jaśkiewicz – autor scenariusza i zadań realizowanych w ramach gry miejskiej.
Najmłodsza uczestniczka zabawy Ania, miała 4 lata. Najstarszych o wiek nie pytaliśmy. W dobrych humorach wszyscy wzięli udział w poczęstunku.