Rozmawiaj, ucz się i współpracuj online!

Sytuacja epidemiologiczna w Polsce i na świecie, sprawiła, że praca i nauka zdalna powoli staje się normą. Zachęcamy zatem do zapoznania się z kilkoma bezpłatnymi aplikacjami, które usprawnią nasze działania online.

ZOOM

To jeden z najbardziej lubianych programów do wideokonferencji, za pomocą którego można prowadzić wieloosobowy czat video. W darmowej wersji przez program może połączyć się jednocześnie 100 osób, a w płatnej 500 lub nawet 1000 osób. Narzędzie to może służyć do tworzenia zdalnych klas i nauki w domu. Działa na komputerach i smartfonach. Umożliwia m.in. udostępnianie pulpitu, dodawanie wirtualnego tła, nagrywanie czatu wideo, zgłaszanie przez uczestników czatu chęci zadania pytania.

https://zoom.us/pricing

SKYPE

Powszechnie znana aplikacja jest wieloplatformowa. Działa na systemach Android, iOS, Mac OS, Windows, Linux i innych. W obecnych czasach częściej stosowana jest jako aplikacja biznesowa, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by używać jej także do prywatnych rozmów wideo. Umożliwia czat tekstowy, urozmaicany gifami, grafikami i emotikonami, a także dobrej jakości połączenia głosowe. Maksymalna liczba osób jednocześnie: 50, podczas rozmowy wideo (za darmo).

https://www.skype.com/pl/

GOOGLE DUO

Być może już macie tą aplikację na swoim smartfonie. Działa szybko, ma prosty interfejs. Umożliwia wykonywanie połączeń grupowych, wysyłanie wiadomości wideo i daje opcję podejrzenia obrazu z kamery osoby dzwoniącej, przed odebraniem połączenia. Można też blokować niepożądane osoby. Jest to znana i sprawdzona aplikacja. Maksymalna liczba osób jednocześnie: 8 (za darmo).

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.apps.tachyon&hl=pl

WHATSAPP

WhatsApp jest bardzo popularny w wielu krajach. Jeśli chcesz połączyć się z kimś z zagranicy, to już na początku warto zaproponować skorzystanie z tej aplikacji. Jest duża szansa, że ta osoba będzie już ją miała. Narzędzie umożliwia czaty w potężnych grupach, nawet do 250 osób (czat tekstowy), a także wysyłanie rozmów głosowych, przesyłanie plików i oczywiście wideokonferencje. Jest to dobry i bezpieczny komunikator wideo. Maksymalna liczba osób jednocześnie: 4 podczas rozmowy wideo (za darmo).

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.whatsapp&hl=pl

VIBER

Kolejny darmowy komunikator, który ma zastosowanie przy tworzeniu wideokonferencji. Tekstowe czaty grupowe mogą obejmować do 250 osób, umożliwia zatem połączenie zdalne z całym zespołem współpracowników. Z połączenia video może skorzystać natomiast maksymalnie 5 użytkowników jednocześnie. Jakość obrazu i dźwięku jest wysoka. Można również wysyłać krótkie wiadomości wideo o długości do 30 sekund i oczywiście prowadzić czat głosowy oraz tekstowy (z opcjonalnym użyciem graficznych naklejek).

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.viber.voip&hl=pl

GOOGLE CLASSROOM

Google Classroom to ważne narzędzie w zestawieniu. Wystarczy wejść na stronę classroom.google.com, kliknąć "+" w prawym górnym rogu i jeśli jesteś nauczycielem wybierać opcję utwórz zajęcia, a jeśli jesteś uczniem klikasz: dołącz do zajęć. Tutaj zdecydowanie więcej pracy leży po stronie nauczycieli, bo sam udział w lekcjach jest bardzo prosty. Uczeń musi tylko podać odpowiedni kod. Potencjał Google Classroom jest jednak ogromny. Materiały można z łatwością dzielić na lekcje, a do każdej z nich dodawać potrzebne załączniki. Nauczyciel bez problemu sprawdzi wiedzę, wystawi oceny i bez problemu doda komentarze. Wszystkie osoby mogą się też komunikować na czacie. Dostępna jest zarówno wersja na komputer, jak i program na telefony. Ile osób może korzystać z Google Classroom jednocześnie (G Suite for Education)? Maksymalnie 1000 osób (uczniów i nauczycieli łącznie), w tym maksymalnie 20 nauczycieli.

Szkoły i organizacje non-profit mają dostęp do Classroom jako usługi podstawowej w ramach G Suite dla Szkół i Uczelni oraz G Suite dla Organizacji Non-Profit (te usługi są bezpłatne). Klienci indywidualni z osobistym kontem Google też mogą korzystać z Classroom za darmo. Dla organizacji Classroom to dodatkowa usługa w G Suite (na przykład G Suite Enterprise lub G Suite Business).

https://classroom.google.com/h

HANGOUTS MEET

To dobre narzędzie do wieloosobowych spotkań, zarówno szkolnych, jak i firmowych/biznesowych. Co prawda Hangouts Meet to część płatnego pakietu G Suite, ale do utworzonych spotkań można dołączać za darmo. Hangouts Meet to łatwa w obsłudze aplikacja do wideokonferencji, która może przydać się w czasie zdalnej nauki w domu. Żeby dołączyć potrzebny jest tylko kod (lub link). W dodatku spotkania można nagrywać i archiwizować lub strumieniować na żywo.

MICROSOFT TEAMS

To zaawansowana platforma do komunikacji internetowej, z której standardowo, codziennie korzysta około 30 milionów ludzi. Obecnie, gdy zaistniała konieczność organizowania nauki i i pracy zdalnej, liczba ta wynosi około 45 milionów - każdego dnia! Teoretycznie jest to narzędzie projektowane głównie z myślą o zarządzaniu projektami w firmach, ale w praktyce nadaje się idealnie również do tworzenia wirtualnych klas i zdalnego nauczania.

https://products.office.com/pl-pl/microsoft-teams/group-chat-software/

QUIZLET

Quizlet to doskonały przykład na to, że nauka może być szybka, efektywna i jednocześnie całkiem ciekawa. Wystarczy, że wiedzę będziemy przyswajać w postaci quizu. Tutaj ponownie jedna osoba (nauczyciel) tworzy treści, a reszta osób dostaje link do gotowego testu-quizu. Może on obejmować poznanie informacji (np. zwrotów w jakimś języku obcym), następnie sprawdzenie wiedzy oraz jej praktyczne wykorzystanie.

https://quizlet.com/pl

 

Źródło: http://www.benchmark.pl/

2020-04-01